Interjú Csík János és a Mezzo – zenei asszociációk a RaM-ArT Színházban 2025-03. szám / Tompos Vince
Vendégzenészek közreműködésével lép fel Csík János és a Mezzo zenekar április 3-án a RaM-ArT Színházban. A különleges este során a közönség részese lehet egy olyan zenei utazásnak, ahol magyar népzenei elemek ötvöződnek az amerikai gyökerű bluegrass műfajjal, és találkoznak arab zenei motívumokkal is. A valódi zenei csemegének ígérkező koncertről és a zenekar idei terveiről Csík Jánost kérdeztük.

Tavaly év vége óta nem tagja a Csík zenekarnak. Megkerülhetetlen kérdés, hogy miért nem láthatjuk már Önöket közös színpadon?
Cs. J.: Korábban több interjúban is kitértem arra, hogy szeretnék csendesebb vizekre evezni, körülbelül másfél évvel ezelőtt jeleztem a zenekarnak, így hála Istennek már korábban megtaláltuk a megoldást arra, hogyan alakulhat a lehető legjobban a távozásom. A tavaly decemberi, Erkel Színházban megvalósult kerek évfordulós születésnapi koncert bizonyult a legideálisabb alkalomnak arra, hogy méltóképp elbúcsúzhassak a zenekartól. A Csík zenekarban egy fiatal zenész, Gál Tibor veszi át a stafétabotot, akivel úgy gondolom, hogy a közönség mindenképpen jól jár. A közönségtől természetesen nem búcsúzom el, hiszen a Mezzo mellett több formációban is jelen vagyok – évek óta működő zenés-irodalmi műsorom van Dresch Mihállyal, Balogh Kálmánnal és Őze Áronnal. Ezen kívül több mint tíz éve alapítottam a népzenei tanszakot a kecskeméti Kodály Zoltán Általános Iskolában, ahol szintén vannak teendőim…
A Mezzo zenekarnak eddigi fennállása óta két nagylemeze jelent meg, a 2019-es Szép a tavasz, szép a nyár és a 2022-ben megjelent Gyémántból kalitkát. Az április 3-i koncerten milyen dalokra számíthat a közönség?
Cs. J.: Természetesen mindkét albumunkról csendülnek fel dalok, de ezek mellett lesznek zenei újdonságok is. Van egy közös produkciónk a marokkói felmenőkkel rendelkező, kiváló népdalénekesnővel, Guessous Majda Mária „Meşivel”, amelyben arab dallamok, sőt egy Bartók Béla által gyűjtött algériai népdal is szerepel. Ennek a sajátos megszólaltatásnak nincsen néprajzi, tudományos vagy történelmi háttere. Ezek az asszociációs pontok érdekesek, mert kiviláglik belőlük, hogy hasonló zenei gondolatok születhetnek egymástól több ezer kilométerre élő emberekben. De lesz a repertoáron olyan dal is, amelyben például dunántúli ugrós és erdélyi magyar népi dallamok ötvöződnek az észak-amerikai Appalache-hegységből származó bluegrass zenével. Sőt, a koncerten hallható lesz egy erdélyi kalotaszegi legényes is, amelyből egy ponton jazzízű boogie dallam kerekedik.
| hirdetés
 |
|
Honnan származik az ismeretség a Mezzo zenekar tagjaival?
Cs. J.: Még évekkel ezelőtt, egy jótékonysági koncerten találkoztam velük, ahová kecskeméti zenészeket is meghívtam. Ez a koncert olyan jól sikerült, és a közönség is annyira megszerette a produkciót, hogy aztán többször is megismételtük, majd ez egy jól működő koncertprogrammá változott. A Mezzo zenekar egy olyan produkció, amelyik igyekszik az autentikus népzenei értékeket és a kortárs – akár jazzízű – zenéket is beleilleszteni a műsorába. Nálunk a tánc is egy olyan show-elem, amely máshol talán kevesebbet látható motívumokat is felhasznál.
Milyen zenekari terveik vannak erre az évre?
Cs. J.: Addig jó egy zenésznek, amíg örömteli, kedves meglepetést tud szerezni a közönségének, és hála Istennek a zenekaron belül mindig születnek új zenei ötletek. Ugyanakkor fontosnak tartom azt is, hogy ezek a zenei gondolatok abban a műfaji kategóriában maradjanak, amit megteremtettünk, és ne essenek ki ebből a keretből pusztán öncélú, sikerorientált elvárások miatt, hanem maradjanak meg a legjobb minőségre törekvő, szórakoztató, de jó zenei gondolatok mellett. Ezek a szempontok lesznek fontosak az új dalok készítésénél. Az, hogy a dalok milyen formában jelennek meg, még nem eldöntött, de az biztos, hogy egy-két dalt már a tavasszal meg lehet hallgatni az interneten.
|
vissza |
|
| |