Impresszum | Előfizetés  
  2025. május 2., péntek
Zsigmond

 
 
Nyomtatható változat
Interjú
Amikor a zongora mesél…
– A ZeneVarázslat élménye Szentendrén

2025-03. szám

Hangversenysorozat, komolyzenére nevelés játékos és kreatív módszerekkel, kurzusok, táborok és színes programok – ez jellemzi a ZeneVarázslat Mozgalmat; idén különleges négykezes zongora­ver­senyének április 9-13. között Szentendre ad otthont. A város macskaköves utcái és színes galériái
mindig is megihlették a művészeket – idén pedig a ZeneVarázslat Zongoraverseny is bekapcsolódik Szentendre pezsgő kulturális életébe, hogy a klasszikus zene a város kreatív lüktetéséhez kapcsolódva inspirálja a fiatal tehetségeket. Interjú Várnagy Andreával, a ZeneVarázslat Mozgalom alapítójával.

Miért éppen Szentendre lett az idei ZeneVarázslat Nemzetközi Négy­kezes és Kétzongorás Verseny és Fesztivál helyszíne?
V. A.: A művészet, a zene adta szépséghez kapcsolódó első élmé­nyeim a városhoz kötődnek, itt töltöttem gyermekkoromat, ide jártam zeneiskolába, és itt tanultam meg, hogy a billentyűk nem csupán han­gokat, hanem érzelmeket és történeteket is közvetítenek. A zeneiskola utolsó éveiben született meg bennem a döntés, hogy élethivatásomul a zenei pályát választom, és zongoraművészként olyan kapukat szeret­nék kinyitni, amikkel minél többeknek megmutathatom, hogy a klasszi­kus zene mennyire érthető, élvezhető, szerethető. Az egyre kedveltebb ifjúsági koncertjeim során sok-sok fiatalt tudtunk megszólítani, és eközben fogalmazódott meg a gondolat, hogy mi lenne, ha nemcsak koncerthallgatókként, hanem aktív résztvevőként, előadóként is bevon­nánk őket. Így született meg a ZeneVarázslat Nemzetközi Négykezes Zongoraverseny, amely 2025-ben visszatér abba a városba, ahol a zenész álmaim kibontakoztak.

Hogyan született meg a ZeneVarázslat?
V. A.: Hiszem, hogy mindannyiunkban kódolva van a szeretet a zene iránt és azt is, hogy a zene csodáját mindenkinek meg kell tapasztalnia. A ZeneVarázslat programjainak mindegyike így lett része annak a szakmai küldetésnek, amit tiszta szívemből a magaménak érzek. A ZeneVarázslat Nemzetközi Négykezes Zongoraverseny minden évben a mozgalom egyik legkiemelkedőbb eseménye, a zeneiskolák tantervének szerves részét képezi, és ma már büszkén mondhatjuk, hogy a fesztivál napjai valóban a zene ünnepévé váltak. A zongoraversenynek a kamaramuzsikálás népszerűsítése mellett a zenén túlmutató üzenete is van, az évek alatt közösségépítő szerepe is egyre inkább hangsúlyt kapott. Hiszen már maga a négykezes is ezt jelképezi, a mai, elmagányosodó világban az, hogy két ember együtt muzsikál, együtt lélegzik, együtt küzd a sikerért, vagy együtt viseli az esetleges kevésbé sikerült pillanatok terhét, az segíti hangsúlyozni az összetartozás fontosságát. Első alkalommal hat növendék-korcsoportban hirdettük meg a versenyt, majd következtek évről évre az újabb kategóriák, a tanár-diák páros, majd a tanár-tanár kategória és legutóbb a szülő-gyermek páros.
hirdetés

Hogyan kapcsolódik be a helyi közönség a programsorozatba?
V. A.: Már hagyománynak számít, hogy a befogadó helyszín gyermekközönségét két ZeneVarázslat koncerttel ajándékozzuk meg, melyen négykezes partnerem lányom, a Zeneakadémia mesterszakos hallgatója, Farkas Lili. A versenynapokat követően esti programok sorával várjuk a közönséget, amit április 10-én, csütörtökön a Városháza dísztermében Eckhardt Mária Széchenyi-díjas zenetörténész Liszt-előadása nyit majd meg. A nemzetközileg elismert zenetudós Liszt Ferencet mint zenei és emberi példaképet állítja elénk, miközben Király Csaba Liszt Ferenc-díjas zongoraművész interpretálásában hallhatjuk a zeneszerző műveit. Idén egy képzőművészeti és fotópályázatot hirdettünk meg a szentendrei gyermekek számára, melynek különlegessége, hogy a legjobbnak ítélt műveket április 11-én este, a szentendrei művészeti iskola zenei pályára készülő növendékeinek koncertjét követően a város főterén fényfestés keretében mutatjuk be. A versenyt záró április 12-i gálaest páratlan előadásnak ígérkezik, Kiss Domonkos Márk Jászai Mari-díjas színész, a Déryné Program igazgatójának rendezésében színpadra állítjuk a Lélekhíd című klasszikus zenei mesejátékot, melynek szereplői a zongoraverseny zsűritagjai és meghívott klasszikus zenei művészek mellett a szentendrei Vujicsics Tihamér Zeneiskola növendékei, tanárai. A történet mai, trendi: egy kislány beleejti a telefonját a zongorába, és ott képletesen a húrok közé zuhanva találkozik egy zongoristával, aki elkalauzolja a zene csodálatos birodalmában. Vasárnap a hagyományokhoz híven az ünnepélyes díjátadót követően zongora mesterkurzus zárja a szakmai programot. Hisszük, hogy e kivételes pillanatok nemcsak felejthetetlenné teszik az eseményt, hanem Szentendre festői környezetében új lendületet adnak versenyzőinknek a zeneszerzők hangjegyek mögé rejtett üzeneteinek felfedezésére és a zene varázslatának mélyebb átélésére.







vissza
vissza a lap tetejére | nyomtatható változat



 
 
Színház | Mozi | Zene | Art | Családi | Könyv | Gasztro
Kapcsolat | Impresszum | Előfizetés | Médiaajánlat
2009-2023 Copyright © Pesti Műsor