A Galimbertik című kiállítás meghosszabbítása a Magyar Nemzeti Galériában
2025. február 07. /

A Magyar Nemzeti Galéria 2025. február 23-ig meghosszabbítja A Galimbertik című Galimberti Sándor (1883–1915) és Dénes Valéria (1877–1915) életmű-kiállítást.

A Galimberti házaspár a 20. századi magyar képzőművészet megha­tá­rozó szereplője.
Az életművük szétszóródott, elkallódott, s mára alig több mint negyven festményük maradt fenn. Tevékenységük a plein air naturalizmustól a szecesszión, majd a fauvizmuson át a kubizmusig, sőt bizonyos érte­lemben a futurizmusig ívelt, de hasonlóan széles pályán mozogtak Európa térképén is Kaposvártól Nagybányán át egészen Párizsig, Bel­giu­mig és végül Hollandiáig.

Galimberti második felesége, Dénes Valéria a férjének egyenrangú fes­tőtársa, sőt bizonyos tekintetben nála is merészebb megújítója volt a hazai festészetnek. Galimbertiék az első világháborút megelőző időszak magyarországi festészetének legradikálisabb, legszabadabb, minden konvenciótól és társadalmi kötelékektől mentes művészpárosa voltak. Két tehetséges, egymást a legma­gasabb szinten elismerő és inspiráló ember, akik belülről fakadó őszinte elkötelezettségük révén példaké­pek­ké váltak az ifjabb festőgenerációk számára. Gyakori jelenség művészpárok esetében, hogy a feleségek férjeik árnyékába szorulnak, ám Galimberti nem így viszonyult a számára az életet jelentő asszonyhoz, hiszen közös kiállításaik alkalmával minden esetben a felénél is kevesebb számú művet állított ki, mint a hitvese.

A Magyar Nemzeti Galéria kiállítása a teljes ismert anyag bemutatására törekszik, de Galimberti Sándor és Dénes Valéria munkásságán túl Galimberti első felesége, a cseh származású Lanov Mária – főleg Magyar­országhoz köthető – festményeivel, valamint édesapja, Luigi Galimberti hagyatékával is kiegészül, számos fantasztikus, eddig ismeretlen vagy ritkán látott alkotást bemutatva a nagyközönség számára.
[kep3]