Monika Gruhl: A keljfeljancsi-stratégia
2014. december 01. / Illés Mihály

Reziliencia. Legtöbbünk számára valószínűleg tökéletesen ismeretlen a kifejezés, nem véletlen, hogy a borítón sem szerepel, pedig Monika Gruhl német szociálpedagógus könyve ezt a fogalmat járja kerül meglehetős alapossággal.

De akkor rántsuk is le a leplet ennek a viszonylag új „tudományágnak” jelentéséről: a reziliencia a rugalmas alkalmazkodás képessége. Az az erő, amivel képesek vagyunk a bárhonnan érkező, kisebb vagy nagyobb sorscsapásokat feldolgozni, józan ésszel kibírni, majd pedig továbblépni.
A szerző szerint a reziliencia nem velünk született tudás, hanem elsajátítható hozzáállás, viszonyulási rendszer. A reziliens embert ugyanúgy érik kudarcok, fájdalmak, mint bárki mást, a különbség az, hogy ő törekszik arra, hogy ezeket az eseményeket tudatosan élje meg, ne általánosítson belőle borúsan („nekem semmi sem sikerül”, „velem mindenki csak szórakozik”), de ne is vegye félvállról az eseményeket. Monika Gruhl minden fejezetben hangsúlyozza, hogy ez a stratégia nem abban segít, hogy bárki elkerülhesse a nehézségeket, sőt, azt sem ígéri, hogy ezek a csapások ne taglóznák le az embert. Annyit ígér, mint a cím is utal rá, hogy a keljfeljancsi-stratégiával másfajta tudatállapotban, valamivel optimistább világlátással, lelkileg jobban felvértezve tudunk helytállni az élet viharaiban. Mindezt nem elméleti síkon vezeti csupán le a szerző, hanem gyakorlati tanácsok, feladatok egész sorát kínálja fel az ilyesmire nyitott olvasók számára. A mai világban ez pedig nem is olyan kevés. Ismerkedjünk hát a kifejezéssel, és legyünk minél „reziliensebbek”!

Kritika (4,5)
Dialóg Campus
175 oldal / 2980 Ft