Legendás fotók
2016. március 29. /

Steve McCurry a kortárs fotóművészet ikonikus alakja. Munkái magazinok és könyvek címoldalán szerepeltek, több mint egy tucat könyvet jelentetett meg, és világszerte megszámlálhatatlan kiállítás fűződik a nevéhez.
A Pennsylvaniai Állami Egyetem film szakán tanult, majd egy helyi újság munkatársa lett. Többéves szabadúszó tevékenység után egy hátizsáknyi ruhával és filmtekerccsel keresztül-kasul utazta Indiát, miközben fényképezőgépével felfedezte az országot. Több hónapos utazás után lépte át a pakisztáni határt, ahol egy afgán menekültekből álló csoporttal találkozott. Akkor csempészték át Afganisztánba, amikor a szovjet megszállók épp lezárták az országot a nyugati újságírók előtt. Heteket töltött a mudzsahedinek közé beépülve – a világ McCurrynek köszönheti az afgán konfliktusról készült első ké­pe­ket, a háború emberi oldalát bemutató felvételei bejárták a világsajtót.
Azóta számtalan országban készített lenyűgöző felvételeket; el­ső­sor­ban a konfliktus sújtotta területek, eltűnőben lévő kultúrák, ősi hagyományok, valamint a kortárs kultúra érdekli. Az ember minden képén elsőrendű fontosságú – egyik leghíresebb, az afgán lányról készült képe is ennek köszönheti elemi erejét. A világot bejárt fotón a tizenkét éves Sharbat Gula látható, akit életében akkor fényképeztek le először. A felvétel a National Geographic magazin 1985. évi júniusi számának címlapján jelent meg. Az igéző zöld szemű lány fotója egy csapásra híres lett, és idővel a menekültek és az elnyomottak jelképévé vált.

Műcsarnok
02. 25. – 04. 03.